Tuesday, January 13, 2009

Namibya Mizikacilari


Hani Himba koyune gitmeden once bir kasabada durup alisveris vs yapmistik…
Safari aracimizin yaninda birdenbire bir cocuk ve muhtesem baterisi belirdi ve basladi calmaya… Boya kutularindan yapilmis baterisi, kesilmis tenekelerden yapilmis zilleri ve ritm tutmak icin yaptigi pedali ile hepimizi saskina cevirdi.
Arabadan inip yanina gittim, soyledigi sarkinin sozlerini kapip basladik mi beraber soylemeye… Bu arada diger cocuklar da katildi, senlik basladi. Bir sure beraber calip soyledik.
Esas oglan –baterist, solist- parasizliktan okulu birakmis, tekrar gitmeye calisiyormus. Ve bu arada dilenecegine marketin onunde sarki soyleyerek gecinmeye calisiyormus. Arabadaki sapkami –hayatim boyunca hep yapmak istedigim gibi- arabada dolastirip biraz para topladim. Bir arkadasim bir paket biskuvi de koyunca esas oglan, yanina gelip ona katilan tum cocuklara biskuviyi paylastirdi. Sonunda farketti ki kendine hic kalmamis… Bunun uzerine digerleri ona bir kac tanesini geri verdiler.
Veeee hoplaya ziplaya dansedip calmaya devam ettiler. Bizim icin degil de kendileri icin calip eglendikleri icin hic Avrupa`daki metrolarda, sokaklardaki calgicilara benzemiyorlardi.
Bu arada kendimle celisip celismedigimi dusundum… Hani cocuklari dilencilige alistirmamak konusu… Bu cocuk eger bu marketin onunde calmaya devam ettigi surece okula gidemeyecek. Ama zaten su an gidemiyor. Ve kirk yilda bir safari araci duracak da onlara bi seyler calacak da…
Bilemiyorum… Celistim mi kendimle?

foto 1: Mizikacilar
foto 2: Esas oglan ve vokalistleri
foto 3: Teneke parcalarindan yapilmis zilleri
foto 4: Baterisinin pedallari

13 comments:

Gazanya said...

Bu çelişki değil. Dilenmek ile çalışmak arasında fark var.

Bu çocuk okula gitmiyor. Oranın şartlarına göre de gidecek gibi durmuyor.

Bu işi yapmazsa, çevre şartlarına bağlı olarak dilencilik ya da hırsızlık yapacak.

Daha iyi bir iş bulabilir dersen ayrı bir konu.

Dilencilik ya da hırsızlık yapmaktansa insanları eğlendirerek para kazanması daha hoş olur diye düşünüyorum. Neticede Cem YILMAZ, Ata Demirel ve yan kulvarda koşan bi o kadar tiyatrocu ve sinemacılar... Hepsi farklı dünyalarda aynı işi yapıyor. Bu çocuklar da meslektaşları sayılır ;)

tinimini hanım said...

Keşke o çocuk şimdi benim yanımda olsa.O çalsa ben dinlesem,unutsam,yokolsam,kaybolsam o müzikle...sıcacık sarılsam o kapkara gözlerine....

(Süper)Cem said...

Çelişkili ya da değil, adam çöpe attığımız tenekelerden sanat icra ediyor (her ne kadar "sanat mı lan bu?!" diyecekler olsa bile..) bence hak etmiş o parayı :)

pigmelerle.dans.eden said...

Di mi Cem?
Di mi Gazanya?
Bence de!

Tinimini,
o senin yaninda degil keske sen o cocugun yaninda olsan? :)

Noni said...

Canım ya kıyamam ben onlara...

ce said...

yok yok vicdanın rahat olsun en iyisini yapmışsın hem onlar için bi şey yapmasaydın bu kez de yapmadığın için belki de kendi kendini yiyecektin o zaman iş işten geçmiş olacaktı ''her şey olacağına varır değil mi?''

fish said...

baya çelişmişsin :) ama doğru olan yapacak başka seçenek yok ise varolanı yapmaktır..

o çocuk da çelişecek yarın öbür gün..

ama gereken ne ise onu yapacak eminim...tıpkı şimdi yaptığı gibi :)

balanne melike said...

Diğer alternatif yani onu tutup okula zorla götürmek gibi bir imkanın olmadığına göre çelişki sayılmaz...Eminim o çocuk ona bir daha senin gibi gülümseyen ve bakan bir çocukla karşılaşmamıştır. Hatta büyürken şansı yaver gider de kendini kurtama yönünde olursa bilki senin gibi insanların ona katacağı vizyonun katkısı olacaktır..sevgiler..

Turkuaz Deniz said...

Celişki göremedim ben de... Çalışıyor çocuk basbayağı!
Sesli olarak da kayıt yapabiliyor musun, beynine kaydettiklerin dışında?...

Nilambara said...

dilenmek mi.. asla... emeğini satıyor...
üstelik yaratıcı emeğini...
işe yaramaz çöpleri işe yarar hale getirmek, üstüne üstlük ritm duygunu katmak... az emek mi...
böyle bir emek mutlaka takdir edilmeli...

görüşmek üzere ;)

Brajeshwari said...

Bzen bazı şeylerin bedeli olmaz. Bazen verdiklerinin sonuclarini da düsünmemeli insan..Bazen bazı hayatlar o tercihi yasamali bence..

Senin verdigin biskuvi ve toplanan para değildi bence,onun yanında şarkıyı söylemeni daha çok önemseyerek hatırlayacak.

Bir de içinden gelmiş, iyi ki de para toplamışsın. Herkes dilenci olacak inancıyla, içimizden geleni bastırmamalıyız bence..

(Sesli düşündüm Meltem.. )

etki alanı said...

Bizde Okay Temiz vardı hatırlarsan.Tencere kapakla müzik yapardı.Çok ilginç ve çılgınca gelirdi o zamanlar.
Bu çocuklar adeta birer kaşif gibi...Müthiş bir buluşla müzik yapmışlar.Keşke dinleme olanağım olsaydı.Yetenekli insanları keşfetmişsin sen...Derileri siyah olsa da yaydıkları ışık çok aydınlık,Yüzlerindeki mutluluğu çok iyi yakalamışsın sevgili Meltem.
Gazanya'nın dediği gibi,onlar yaptıkları işin karşılığını senin sayende almışlar...
Dilenmek ve çalışmak...Çok önemli bir ayırım...
Onları mutlu etmişsin.
En azından,arz,talep olayını anlamışlardır...
Sevgiyle kal,
TüTü

pigmelerle.dans.eden said...

Fotograf makinesi kullaniyorum da kamera kullanamiyorum Turkuaz Deniz. Ani kaciriyorum diye, bi gozum orda burda, bi gozum kamera dogru cekiyor mu diye darlaniyorum. Ama her sey beynimde :)

Iyi yapmis oldugum konusunda fikir birligine vardiktan sonra aslinda cocuklarla gobek atarak oynadigimizi da utanmadan ekleyeyim :0)

Sevgiler hepinize!