Tuesday, December 04, 2007

I believe I can fly!Tarih: 21 Kasım
Entebbe Havaalanı Kampala’dan bayağı bi uzakta. 40 km ve normalde 45 dakika - 1 saat arası rahat gidilir. Kraliçe Elizabeth CHOGM için Entebbe’ye bugün inecekmiş.
İki gün önceden tüm şehre adım başı polis yerleştirildi. İşten çıkıp eve gidiyorum, polis...Markete gidiyorum, polis...Sanırsınız Kraliçe bana gelecek! O kadar alakasız mesafeler ki bu poils koydukları yerler.
Sokak lambalarına bir gece önce ampuller takıldı. Erkenden takarlarsa çalınırmış :(
Nina sabahın köründen aramaya, mesaj atmaya, email yazmaya başladı. “Kraliçe için havaalanı yolunu saat 18:00de kapatacaklarmış. Naapcaz?” diye. Çalıştığım firma uçakla kargo işinde Uganda’nın en büyüğü olduğu için haberler bize geliyor. Doğru. Tüm Entebbe ve Kampala arası yol trafiğe kapatılacakmış.
Bir haber daha geliyor, 18:00de değil 16:00’da kapatılacakmış diye. Elimiz ayağımız birbirine dolanıyor, çünkü bir kapattılar mı ne zaman açarlar Allah bilir!
Saat 13:30da yola çıkıyoruz, yollar hınca hınç doludur, millet Kraliçe gelmeden, yollar kapanmadan bir an önce havaalanına gitmeye çalışır diye. Bir de ne görelim??? Yollarda in cin top oynuyor!
(Her Entebbe Havaalanına gelişte aynen yaşanan dialog:
Girişte polisler, dikenli engeller her zaman var. Polisin önünde duruyoruz. Son derece beceriksizce ciddi, zeki ve önemli görünmeye çalışan bakışlarla arabanın içine göz gezdilir ve:
- Silahlı mısınız?
- Ne?
- Silah var mı?
- Nasıl yani?
- Patlayıcı madde var mı?
- Var. Sakızımı balon yapıp patlatacağım!
Sanki üzerimizde patlayıcı madde olsa, sana söyleyeceğim. Yok demeniz yeterli, asla arama yapılmaz...)
Neyse...
Havaalanına uçuşumuzdan 6 saat önce ulaştık. Yemek yedik, kitap okuduk, aylaklık yaptık, bütün parfümleri denedik, sudokunun en zorlarını çözdük, bira, kola, kahve içtik, Kraliçe ve CHOGM’la ilgili güzel hislerimizi dile getirdik...Ama Nairobi uçağına da kazasız belasız, hem de tam vaktinde bindik. 1 saat sonra Nairobi’deyiz. Yarın sabah Lamu’ya uçacağız.
Yine “I believe I can fly” şarkısı dilimde... Genelde rötarsız uçmayan Kenya Havayollarıyla her seyahat ettiğimde uçmuş olmam, hatta varmış olmam gereken saatlerde hala bekleme salonunda otururken söylediğim “Allah’tan ümit kesilmez” şarkısı. Ama bu kez Kraliçe sağolsun keyiften söylüyorum!
I believe I can fly!
Fotograflar: http://www.chogm2007.ug%60dan/ alinti, ben gormedim Kralice hazretlerini :)

No comments: